مبانی لینوکس

لینوکس یک سیستم عامل رایج بین مدیران سیستم هاست . چرا ؟ به این دلیل که لینوکس سیستم عاملی کدباز و بسیار انعطاف پذیر می باشد که به هر شخصی این اجازه را می دهد تا آن را ویرایش کند . به خاطر ماهیت کدباز بودن سیستم عامل لینوکس , نسخه های متفاوت و زیادی از آن منتشر شده است که به Distributions یا Distro (که به معنی توزیع هاست) معروف است . (در این آدرس جدیدترین توزیع های لینوکس را می توانید مشاهده کنید) چندین توزیع از لینوکس سیستم عامل های قدرتمند تجاری هستند که به منظور استفاده بر روی ورک استیشن ها و سرورها استفاده می شوند . به عنوان مثال رد هت (Red Hat) دبیان (Debian) ماندریک (Mandrake) سوس (Suse) و جدیدترین هم که موفقیت خوبی بدست آورده (Ubuntu) اوبونتو .

 5

انعطاف پذیری لینوکس و این واقعیت که کدباز است لینوکس را به انتخابی مناسب برای بسیاری از سیستم ها تبدیل کرده است . گرچه سیستم عامل لینوکس امنیتی به مراتب قوی تر از نسخه های سیستم عامل مایکروسافت مثل xp و هفت و هشت دارد , ولی با این حال آسیب پذیری هایی نیز دارد که می توان از آنها بهره برداری نمود .

مبانی لینوکس

لینوکس بر مبنای یونیکس می باشد و هر شخصی که با محیط یونیکس آشنا باشد قادر خواهد بود با سیستم لینوکس نیز کار کنید . همه استاندارها و دستورها و ابزارها بر روی هر دو توزیع قرار داده شده است .
بسیاری از ویرایشگرهای متن در یک سیستم لینوکس در دسترس است مثل vi , ex , pico , jove و emacs . بسیاری از کاربران یونیکس ترجیح می دهند از ویرایشگرهای ساده مثل vi استفاده کنند ولی vi محدودیت های زیادی را برای کاربر ایجاد می کند . در عوض ویرایشگرهایی مثل emacs بسیار رایج هستند . اکثر ابزارهای اولیه لینوک نرم افزارهایی با لایسنس GNU هستند به این معنی که به صورت رایگان منتشر شده اند .
SHELL یک محیط خط فرمان برنامه است که به کاربر این اجازه را می دهد تا دستورات خود را در آن وارد کرده و سپس سیستم آنها را اجرا نماید . علاوه بر این دستورات SHELL این امکان را به کاربر می دهند که کارها را کنترل کند , چندین پروسه را به صورت همزمان و در یک آن اجرا نماید و همچنین زبان دستوری برای نوشتن اسکریپت ها . یک اسکریپت SHELL برنامه ای است که در زبان خط فرمان SHELL نوشته شده و چیزی مشابه بچ فایل ها Batch files (فایل های با پسوند .bat) در داس و ویندوز می باشد .

بسیاری از انواع شلها در لینوکس در دسترس هستند . C SHELL از زبان دستوری مشابه زبان برنامه نویسی C استفاده می کند . شل کلاسیک Bourne از زبان خط فرمان دیگری استفاده می کند . انتخاب یک SHELL به زبان برنامه نویسی که فراهم می کند بستگی دارد و در نهایت تعیین می کند که چه ویژگی هایی را برای کاربر فراهم می کند .
GNU Bourne SHELL یک گونه از انواع Bourne Shell است که بسیاری از ویژگی های پیشرفته شبیه کنترل کار , تاریخچه دستور , کامل سازی خودکار دستور و نام فایل و یک رابط برای ویرایش فایلها می باشد . یک نوع دیگر از انواع SHELL در سیستم عامل لینوکس که در این آموزش مبانی لینوکس به آن اشاره می کنیم Tcsh SHELL می باشد که یک نسخه از C SHELL می باشد و دارای قابلیت ها و عملکرد پیشرفته ای می باشد .
اگر شما کاربری هستید که به کار به سیستم عامل ویندوز و محیط گرافیکی آن عادت کرده اید حرکت در بین فایل های لینوکس و در کل کار با لینوکس در ابتدا کمی برایتان دشوار خواهد بود ولی در اینجا جدول دستوراتی را قرار داده ایم تا بتوانید از طریق آنها به شروع حرکت و کار با فایل های لینوکس بپردازید . به توضیحات داده شده در جلو هر دستور دقت کنید .

دستورات مربوط به جابجایی و کارکردن با فایل ها

 6

شاخه های سیستم عامل لینوکس

 7

دستورات شبکه در لینوکس

8

منبع

707
۱ دیدگاه
۲۵ تیر ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

 • سلام
  نمیدونم این سوال رو کجا باید بپرسم..!
  من یک مودم دارم که نیاز به فریمور داره
  خیلی گشتم اما پیدا نکردم
  میخواستم بدونم راهی هست که بشه فریمور یک مودم رو روی مودم دیگه کپی کرد؟
  از طریق خط فرمان یا نرم افزار…
  یکی دیگه ازش دارم که درسته ولی نمیدونم چطور میشه از کل فریمور بک اپ یا کپی یا …. گرفت