محصولات مجازی سازی

مجازی سازی دسک تاپ  با محصول        VMWare View

مجازی سازی دسکتاپ از تکنولوژی هایی استفاده می کند تا دسکتاپ و برنامه ها را به صورت بهینه و در قالب ماشین مجازی به کاربران نهایی تحویل دهد. در این نوع مجازی سازی، دسکتاپ و برنامه ها از سخت افزار های موجود (منظور سیستم های نهایی کاربران) جدا شده و به صورت بهینه بر روی مراکز داده قرار می گیرند. در مراکز داده این امکان وجود دارد تا همه ی دسکتاپ ها را به صورت امن و مرکزی مدیریت کرد، که باعث افزایش کارایی، امنیت و قابل حمل بودن می شود .

121

VDI مخفف Virtual Desktop Infrastructure است VDI یک محصول یا یک برنامه نیست VDI یک مفهوم یا یک اصطلاح است. محصولی که کمپانی VMWare در این حوزه ارائه کرده است VMWare View نام دارد، این محصول ارتباط مسقتیم با مبحث  VDI دارد. خود کمپانی Vmware معنی VDI را منتقل کردن Desktop از Datacenter  تعریف میکند. VDI یک سیستم عامل Desktop با دسترسی راه دور است که از روی یک Datacenter  با استفاده از یک کامپیوتر شخصی یا یک Thin client قابل دسترسی است.

مجازی سازی سرور با محصول        VMWare ESX

مجازی سازی سرورها روشی برای نصب و اجرای همزمان و مستقل چندین سیستم عامل در یک سرور سخت افزاری است. تعداد ماشین های مجازی قابل نصب روی یک سرور بستگی به منابع سرور اصلی یا همان سخت افزارمان دارد. مجازی سازی قابل استفاده برای تمامی شرکت ها و سازمانها می باشد این مکانیزم علاوه بر صرفه جویی انرژی و افزایش بهره وری از سخت افزار ، کاهش دمای مراکز داده و استفاده بهتر از فضای دیتا سنترها را نیز در پی خواهد داشت .

122

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مدیران فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند، تعداد بیش از اندازۀ سخت‌افزارهای سرویس دهنده تک‌کاره (Single- purpose Server) است. مهمترین علت برای افزایش تعداد چنین سخت افزارهایی ناسازگاری برنامه های کاربـردی است که بر روی سرورهای مختلف اجـرا می شوند که در نتیجه آن، مدیران سیستم ترجیح می دهند که برنامه های کاربردی را بر روی سرورهای مجزا اجرا کنند. تکنولوژی مجازی ساز VMWare ESX  مس توان در جداسازی سرور های مختلف که برنامه های مختلفی را سرویس دهی می کنند، کمک فراوانی بنماید.

مزایای مجازی سازی سرور با محصول  VMWare ESX              

استفاده بهینه از منابع سخت افزاری سازمان و بالابردن بهره وری
تجمیع سرویسهای سازمان در یک یا چند سرور، که باعث ایجاد مدیریت متمرکز و امنیت بالا میشود
تسریع در پیاده سازی سرویسهای مختلف

پشتیبانی از سیستمها و سرویسهای قدیمی موجود در سازمان
یکپارچه سازی منابع سخت افزاری سازمان
ایجاد محیطهای تست و گسترش سیستمها بدون ایجاد وقفه و بدون داشتن ریسک
پایین آمدن هزینه های نگهداری ،POWERING  ، COOLING و نیروی انسانی
ارائه ماشینهای مجازی به جای ماشینهای فیزیکی و اجرای سیستم عاملهای مختلف روی یک هاست فیزیکی
دسترس پذیری بالا (HIGH AVAILABILITY)
بالا بودن ضریب امنیتی ماشینهای مجازی

123

منبع

787
۰
۲۲ تیر ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم