مدارک سیسکو

 سیسکو در ۱۵۰ کشور دنیا مرکزهای آموزشی به منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری تأسیس کرده‌است. گرچه این شرکت مدارک متعددی را در حوزه شبکه تعریف و ارایه می‌کند، با این وجود مدارک CCNA ،CCNP و CCIE از شناخته شده‌ترین مدارک سیسکو به شمار می‌روند. مدارکی که توسط این شرکت ارایه می‌شود در پنج سطح کلی تعریف شده‌اند که شامل Entry، Associate ، Professional و Expert هستند.

 سیسکو در این سطوح متفاوت موضوعات و مباحث شبکه‌سازی را بسته به میزان اهمیت آن‌ها در گروه‌های روتینگ و سوییچینگ، طراحی، امنیت شبکه، تامین کننده سرویس، شبکه‌های Voice، شبکه‌های بی‌سیم و Storage Networking تقسیم‌بندی کرده است. تمامی مدارک سیسکو به مدت سه سال معتبر می‌باشند. در صورتی که یکی از مدارک سیسکو را کسب کرده باشید به مدت سه سال مهلت خواهید داشت که در آزمون سطح بالاتر شرکت کرده یا در آزمون مدرک قبلی خود ثبت‌نام و آن‌را مجددا تمدید نمایید. هر یک از آزمون‌های تعریف شده توسط سیسکو علاوه بر یک نام از یک کد اختصاصی و منحصر به فرد نیز برخوردارند که این کدها سطوح آزمون‌ها را از یکدیگر تفکیک کرده و قابل شناسایی می‌کنند. بنابراین در هنگام مطالعه و یا ثبت‌نام در آزمون‌های سیسکو باید به کد آزمون نیز توجه داشته باشید.

ccent

CCENT

(Cisco Certified Entry Networking Technician) 

       پایین‌ترین سطح مدارک سیسکو، CCENT است که مباحث پایه و اولیه شبکه‌سازی را شامل می‌شود. این آزمون برای آشنایی افراد در خصوص مباحث نصب، مدیریت و عیب‌یابی شبکه‌های کوچک طراحی شده است و در حقیقت قدم اولیه برای کسب مدرک CCNA به شمار می‌رود.

ccna

CCNA

(Cisco Certified Network Associate)

       این مدرک اساس و مبانی دانش شبکه را در اختیار شما قرار می‌دهد. کارشناسانی که مدرک CCNA را کسب کنند توانایی نصب، راه‌اندازی، پیکربندی و مدیریت شبکه‌های LAN و نیز WAN را در مقیاس کوچک (کمتر از 100 نود) خواهند داشت.
با وجودی که CCNA یک مدرک پایه محسوب شده و مباحث کلی را دربرمی‌گیرد، اما سیسکو شاخه‌های دیگری را نیز برای CCNA تعریف کرده است که روی مهارت‌های خاصی در حوزه شبکه‌سازی تاکید دارند. ما در اینجا به تعدادی از مهم‌ترین آزمون‌های این شاخه اشاره می‌کنیم:

CCNA Security

       از آن‌جایی که در حوزه شبکه‌سازی مبحث امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین در سطوح اولیه نیز به پیاده‌سازی روش‌هایی برای تامین امنیت شبکه احتیاج خواهیم داشت.

CCNA Voice

این مدرک برای افرادی که در حوزه انتقال صدا توسط زیرساخت‌های شبکه فعالیت دارند مناسب است و با توجه به گسترش تمایل کاربران و مدیران شبکه در استفاده از این فناوری امروزه از اهمیت به‌سزایی برخوردار می‌باشد.

CCNA Wireless

این مدرک بر روی تقویت مهارت‌های شما در پیکربندی، اجرا و پشتیبانی از شبکه‌های WLAN خصوصا شبکه‌های بی‌سیمی که از ابزارها و تجهیزات شبکه‌سازی بی‌سیم سیسکو استفاده می‌کنند تاکید دارد.

CCDA (Cisco Certified Design Associate)

افرادی که موفق به کسب این مدرک می‌شوند قابلیت طراحی شبکه‌های LAN ،WAN و یا سرویس‌های باندپهن را خواهند داشت.

مدارک حرفه‌ای یا Professional

ccnp

CCNP

(Cisco Certified Network Professional)

این مدرک دانش شبکه را در سطح پیشرفته در اختیار شما قرار خواهد داد. با مطالعه سرفصل‌های CCNP ، شما به عنوان یک کارشناس شبکه قادر خواهید بود در شبکه‌هایی متوسط با تعداد نود بیشتر (100 تا 500 نود) به نصب، پیکربندی و عیب‌یابی ابزارهای شبکه بپردازید.

از سوی دیگر در این سطح از مدارک سیسکو آزمون‌های دیگری نیز وجود دارند که مهارت‌ها و قابلیت‌های ویژه‌ای را در اختیار شما قرار خواهند داد.

CCDP (Cisco Certified Design Professional)

CCDP یک مدرک پیشرفته در طراحی شبکه محسوب می‌شود و دانش لازم در خصوص تجهیزات و ابزارهای سیسکو و روش‌های اتصال آن‌ها به یکدیگر را در اختیار کارشناس شبکه قرار می‌دهد.

CCNP-Security

این آزمون برای کارشناسان شبکه که به صورت اختصاصی وظیفه برقراری و تامین امنیت اجزا و تجهیزات شبکه را برعهده دارند و نیز به راه‌اندازی، پشتیبانی و عیب‌یابی فایروال‌ها، VPNها و راه‌حل‌هایIDS/IPS  برای محیط شبکه خود می‌پردازند طراحی شده است.

CCSP (Cisco Certified Security Professional)

همان‌گونه که از نام این آزمون پیداست موضوعات امنیت شبکه‌های سیسکو را در سطح پیشرفته و حرفه‌ای دربرمی‌گیرد.

CCNP-Voice (Cisco Certified Network Professional Voice)

این مدرک که میان کارشناسان شبکه با نام CCVP نیز شناخته می‌شود، آگاهی و مهارت لازم جهت راه‌اندازی و مدیریت زیرساخت‌های شبکه برای تامین سرویس‌های ارتباطی یک‌پارچه را به دست می‌آورد.

 CCNP-Wireless (Cisco Certified Wireless Professional)

این آزمون تمامی مباحث و بخش‌های اصلی شبکه‌های بی‌سیم را دربرمی‌گیرد. برای کسب این مدرک، باید چهار آزمون زیر را پس از گذراندن آزمون CCNA Wireless پشت سر بگذارید.

– 642-731 CUWSS : Conducting Cisco Unified Wireless Site Survey

– 642-741 IUWVN : Implementing Cisco Unified Wireless Voice Networks

– 642-746 IUWMS : Implementing Cisco Unified Wireless Mobility Services

– 642-736 IAUWS : Implementing Advanced Cisco Unified Wireless Security

ccie

CCIE

(Cisco Certified Internetworking Expert)

مدارک سطح پیشرفته یا Expert

مدارک این سطح نیازمند سال‌ها تجربه و فعالیت عملی در حوزه‌ شبکه‌ها به صورت حرفه‌ای بوده و تنها مطالعه مباحث این سطح از آزمون‌ها تضمین کننده قبولی در آزمون نخواهد بود. این سطح از آزمون‌های سیسکو هزینه بسیار بالایی داشته و در مراکز خاصی از دنیا و به طور تقریبی در 10 مرکز آزمون برگزار می‌شوند.

به راحتی می‌توان گفت که مدرک CCIE از ارزش بالایی در صنعت شبکه‌سازی برخوردار است. در حقیقت کارشناسان حرفه‌ای و فعال در حوزه شبکه‌سازی که از مهارت، دانش و تجربه لازم برای پیکربندی، مدیریت و پیاده‌سازی شبکه‌های Enterprise برخوردارند که از تعداد ابزارهای متعدد و با کاربران بسیار زیاد تشکیل می‌شوند، می‌توانند شانس خود را برای شرکت و قبولی در این آزمون بیازمایند.

دوستانی که تمامی دوره های سیسکو را با موفقیت پشت سر بگذارند مدرک علمی مربوط به ھمان دوره را دریافت می نمایند. مثلا در تصویر زیر شخص مورد نظر کلیه دوره های سیسکو را پشت سر گذاشته است و به یکی از بالا ترین سطوح دانش فنی این شرکت CCDP نایل گردیده است.

cisco-certicicate

مدرک CCA

Cisco Certified Architect عنوان مدرک جدیدی است که به تازگی در راس هرم تحصیلی سیسکو قرار گرفته‌است، پیشنیاز کسب این مدرک، CCDE است، CCA معادل دکترای تخصصی شبکه در گرایش طراحی شبکه محسوب می‌شود.

در عکس زیر شما می توانید مشخصات تمامی کتابهای مربوط به آزمون هر سطح را مشاهده کنید

cisco_course_diagram

برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

 • علي قاسمي
  مرداد ۱۶, ۱۳۹۳

  سلام من امسال کنکور داشتم و ميخوام واسه دانشگاه برم رشته نرم افزار . لطفا راهنمايي کنيد که پس از پاس کردن دروس دانشگاهي چه جوري بايد اين مدارک رو بدست بيارم ؟؟؟ (CCNA & CCNP) همچنين مدرک CEH رو چه جوري ميشه بدست آورد ؟؟؟؟ براي کارشتاسي ارشد بايد توي کدوم گرايش برم واسه اين مدارک ؟؟؟
  ممنون ميشم اگه پاسخ بدهيد

 • میلاد مدرسی
  مرداد ۲۶, ۱۳۹۵

  برای منم سوال شد چجوری میشه این مدارکا گرفت؟