نحوه کار با نرم افزار Packet Tracer

 نرم افزاری شبیه ساز برای پیاده سازی شبکه هایی با روترها و سوییچ های سیسکو البته در سطح آزمون CCNA. عکس زیر نمایی از محیط نرم افزار Packet Tracer می باشد.

packet tracer

در عکس منوهای متفاوت  موجود در نرم افزار را میتوانید مشاهده کنید که به ترتیب کاربردهای آن توضیح داده می شود.

اولین منو( منو بالای صفحه) :

packet tracer2

در این منو شما امکان استفاده از گزینه های Open, New, Save, Print, Copy , Paste, Undo, Redo, Drawing Palette   را دارید. در میان این گزینه ها تنها گزینه ناشناس Drawing Palette است. این گزینه به شما امکان کشیدن یک سری اشکال هندسی خاص مانند دایره و چهار را به شما می دهد که البته در آخرین نسخه از این نرم افزار امکان کشیدن چند ضلعی نا منظم را نیز به آن افزوده است.

دومین منو( منو سمت راست) :

packet tracer3

در این منو شما امکان استفاده از یک سری گزینه ها مانند انتخاب دسته ای از ایکن های موجود،  یادداشت در صفحه و پاک کردن دستگاههای موجود در پروژه را دارید.

سومین منو ( منو پایین صفحه) :

packet tracer4

در این منو شما امکان انتخاب دستگاه مورد نیازتان را دارید. در قسمت سمت چپ شما می توانید نوع دستگاه مورد نیاز خودتان را انتخاب کنید و در ادامه در قسمت سمت راست همین منو شما میتوانید انواع نسخه های موجود از این دستگاه را انتخاب کنید.
مثلا در این شکل در قسمت سمت چپ دستگاه انتخابی روتر بوده است. شما میتوانید انواع روتر های موجود را که توسط این نرم افزار پشتیبانی می شود را مشاهده کنید که با توجه به انتخاب ما میتوان سری های 1841 , 2620  , 2811 , …  را مشاهده و براساس نیاز انتخاب کنید.
نکته قابل توجه در انتخاب و اضافه کردن این ایکن ها به پروژه اضافه کردن به تعداد بیشتر از یک دستگاه است. شما در زمان اتنخاب دستگاه یا کابل تنها می توانید یک بار این انتخاب را به صفحه اضافه کنید اما چنانچه در زمان انتخاب کلید Ctrl را نیز نگه داشته باشید امکان اضافه کردن به تعداد دلخواه را به شما می دهد.

حال با اضافه کردن دستگاه مورد نظر به پروژه و دابل کلیک بر روی دستگاه منو مخصوص برای تنظیمات آن دستگاه برای شما باز می شود.

Router :

با اضافه کردن روتر به پروژه و انتخاب آن عکس زیر به عنوان منو برای دستگاه انتخابی شما باز می شود.

packet tracer-Router

در این قسمت نمایی از فیزیک دستگاه به شما نمایش داده می شود. با توجه به ماژولار بودن روتر در این قسمت شما می توانید ماژول مورد نظرتان را از ستون کنار صفحه انتخاب و با کلید چپ موس کشیده و در قسمت مورد نظر قرار داده تا به دستگاه اضافه شود.البته به این موضوع توجه داشته باشید که چنانچه دستگاه روشن باشد در زمان اضافه کردن ماژول به شما خطا میدهد برای خاموش کردن دستگاه بر روی کلید پاور روتر کلید کنید.
در تب دوم یک سری از تنظبمات را میتوان روی روتر به صورت گرافیکی و بدون کامند اضافه کنید.
در تب سوم شما مستقیمآ به محیط CLI روتر متصل می شوید.
در دیگر دستگاهها مانند سوییچ تبهای موجود نیز به همین روال می باشند.

PC

packet tracer-pc

با اضافه کردن PC و انتخاب آن شما میتوانید، منو بالا را مشاهده کنید. دراولین تب مانند سایر دستگاهها به شما امکان اضافه کردن ماژول، که برای این دستگاه شامل اضافه کردن کارت شبکه می باشد را به شما می دهد. در دومین تب امکان انجام یک سری تنظیمات و نهایتا در آخرین تب امکان ست کردن IP Address بر روی دستگاه، استفاده از محیط های ترمینال ویندوز و CMD و یک سری از تنظیمات که در مراحل بعد بسته با نیاز کاملا توضیح داده می شوند.

برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران

 • سلام مهندس.خواستم بدونم آیا میشه روتر دلخواه خودمونو به برنامه پکت تریسر اضافه کرد؟

  • فرزانه تقدیسی
   آبان ۲۹, ۱۳۹۳

   با سلام
   نه متاسفانه شما در نرم افزار پکت تریسر امکان اضافه کردن دستگاههای دلخواه رو ندارید
   موفق باشید

 • مهدی خادمی
  بهمن ۱۰, ۱۳۹۴

  سلام و عرض ارادت
  چطور میشه یک کارت شبکه به کامپیوتر های این نرم افزار اضافه کرد؟
  لطفا پاسخ را به ایمیل بفرستید.
  با تشکر

 • سلام
  میشه توضیح بدید بچجوری میتونم یک روتر رو با برنامه hyper terminalدر برنامهcisco packet tracerکانفیگ کنم؟
  ممنون میشم جواب بدید

 • با سلام میشه توضیح بدید چطور میتونم یه لب تاب و یه تبلت رو به access point اضامه کن تا به هم پاکت بفرسن .
  ممنون میشم .

  • فرزانه تقدیسی
   خرداد ۵, ۱۳۹۵

   با سلام
   لطفا سوال رو دقیق تر توضیح بدید و مشخص کنید کدام دستگاه مجازی و کدام حقیقی هستند؟؟
   اگر Access point مجازی تنها لازم اکسس پوینت را به کارت شبکه واقعی وصل کنید

 • با سلام
  برای یک پروژه ی درسی از ما خواسته شده که شبکه ی دانشکده را طراحی کنیم، یعنی اول پلان ساختمان را بزنیم و به صورت سه بعدی دربیاوریم و بعد جای سوییچ ها و access point ها و اتاق های رک را مشخص کنیم. packet tracer در این زمینه می تواند به ما کمک کند، یا نرم افزار دیگری می شناسید که بتوان با آن این کار را انجام داد؟
  با تشکر

 • ایت محمدپور
  آبان ۱۴, ۱۳۹۵

  سلام
  در مورد منوی options در ciscoاگه ممکنه ی توضیح کاملی بگید.لطف کنید ی نسخشو به ایمیل بفرستید
  با سپاس

 • چکونه یک تصویر یا پلان را در ترم افزار مایکروسافت پکت تریسر آپلود کنیم؟