نحوه کار کردن با نرم افزار SDM‌

نرم افزار SDM‌   به کاربر اين اجازه را ميدهد تا بتواند به راحتي IOS‌ مربوط به روتر هاي سيسکو را پيکر بندي ، مديريت و مانيتورينگ کند . اگر چه مدل هاي متفاوتي از روتر هاي سيسکو موجود است اما اين نرم افزار توانايي پشتيباني از مدل هاي 830 , 1700 , 2600 , 3600 و 3700 را دارد اگر مدل روتر شما مدلي غير از اين باشد بايد با استفاده از محيط کامند CLI‌ روتر خود را پيکر بندي کنيد .طراحان نرم افزار  SDM‌ معتقد هستند که نيازي نيست کاربران  حتما سطح دانش زيادي  درباره IOS هاي سيسکو که روز به روز در حال تغيير است داشته باشند .انها ميتونند خيلي اسان از اين محيط استفاده کنند و به صورت تقريبا اتوماتيک امنيت روتر خود را مديريت کنيد و از کمک دائمي و انلاين استفاده ببريد .

محيط Wizard در SMD‌ ميتواند کاربر را گام به گام براي پيکر بندي روتر و تنظيمات امنيت روتر براي پيکر بندي LAN , WAN , Firewalls , VPN راهنمايي کند .اين نرم افزار اين توانايي را دارد که به صورت هوشمندانه تنظيمات  اشتباه را پاک کند و تنظيمات مناسب تري به کاربر پيشنهاد دهد . امکان پشتيباني انلاين به صورت پيش فرض در SDM‌جاسازي شده است .

در شبکه هاي پيچيده  که با IOS ‌هاي سيسکو و و ويژگي هاي امنيتي اشنايي دارند  اين نرم افزار  به شما اين توانايي را ميدهد تا تنظيما ت امنيتي روتر را قبل از تغيير تنظيمات اوليه روتر چک کنيد و از درستي فرامين مطمعن شويد .کاربران پيشرفته ميتوانند ازتنظيمات اماده مانند ACL ويرايش شده استفاده کنند .

با اين نرم افزا شما ميتوانيد انواع  کاربران با سطح دسترسي متفاوتي ساخته وبه انها سطح سترسي هاي متفاوتي بدهيد.

Cisco SDM Graphical User Interface
SDM (1)

تنظيمات امنيتي :

زماني که شما يک روتر را پيکر بندي ميکنيد شما ميتوانيد از بالاترين تنظيمات امنيتي در سيسکو استفاده کنيد .کاربران SDM‌ ميتوانند قويترين تنظيمات امنيتي و VPN‌را با استفاده از SDM‌درشبکه پيکر بندي کنند .

حال براي کارکردن با اين نرم افزار بايد چند نکته را مورد نظر قرار دهيد :

  • اول اينکه بايد روي سيستم تان حتما نرم افزار JAVA‌ نصب شده باشد . به اين نکته نيز توجه کنيد که اين نرم افزار تنها با Internet  Explorer‌ کار ميکند و در زمان اجرا نرم افزار SDM‌بايد صفحه IE باز شود نه مرورگر ديگري
  • دوم اينکه نحوه ارتباط دستگاه روتر با اين نرم افزار از طريق پورت HTTP است .پس شما بايد حتما روتر را به عنوان HTTP Server کانفيگ کنيد .براي اين مقصد بايد کامندهاي زير را روي روتر اعمال کنيد .

SDM-c

  • نکته سوم اين است که شما بايد حتما براي روتر Username , Password تعريف کنيد و امکان برقراري ارتباط از طريق Telnet ‌ يا SSH  را فراهم کنيد .

شما می توانید کتابچه راهنمای لاتین نصب SDM را دانلود کنید.

برچسب ها :

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم