پروتکل GLBP چیست – GLBP چگونه کار می کند

غالبا یکی از بخش های مهم شبکه که دارای کمترین افزونگی (Redundancy) می باشد , اولین هاپ (Hop) بین میزبان و بقیه شبکه می باشد . دلیل آن این است که این بخش معمولا با یک آدرس آیپی Default Gateway پیکربندی شده که این دروازه پیش فرض (Default Gateway) به یک دیوایس مستقل لینک شده است .

Redundancy

اگر این دیوایس با مشکل مواجه شود و به اصطلاح Fail شود , تمامی یوزرها هایی که در یک سگمنت مشخص از این Default Gateway به عنوان مسیر پیش فرض خود استفاده می کنند , قادر نخواهند بود با هیچ سابنت دیگری از جمله اینترنت ارتباط برقرار کنند و در نتیجه ارتباط آنها با دنیای خارج قطع خواهد شد .
چندین راهکار مختلف برای حل این مشکل وجود دارد و تمامی این راه حل ها با یکدیگر همگروه هستند و اشاره به پروتکل First Hop Redundancy Protocol (FHRP (یعنی پروتکل افزونگی اولین هاپ ) دارند . در این مطلب نگاهی اجمالی به پروتکل Gateway Load Balancing Protocol) GLBP) که پروتکل اختصاصیFHRP سیسکو هست خواهیم کرد . پروتکل GLBP نه تنها مثل پروتکل های HSRP و VRRP افزونگی اولین هاپ را فراهم می کند بلکه قابلیت های موازنه بار (Load Balancing) یکپارچه تری را دارد .
پروتکل GLBP چگونه کار می کند ؟

هدف توسعه پروتکل GLBP رفع گپ موجود در پروتکل Hot Standby Router Protocol) HSRP) است که پیاده سازی ساده ای از موازنه بار می باشد . با پروتکل HSRP ( و VRRP که نسخه استاندارد HSRP است ) مشکلی که وجود دارد این است که تنها یک دیوایس مستقل در یک گروه , ترافیک را فوروارد و ارسال می کند . وقتیکه تنها یک دیوایس ترافیک را فوروارد کند , پهنای باند غیرفعال زیادی در رابط کاربری دیوایس های آماده به کار باقی می ماند . یک راه برای رفع این مشکل وجود دارد و آن پیکربندی چندین گروه HSRP در دیوایس هاست ولی باز هم این روش نیازمند این است که نیمی از میزبان ها با یک Gateway پیکربندی شوند و نیمی دیگر با Gatewayای دیگر که این کار بار کاری مدیریت را بالا می برد و هنوز یک راهکار صحیح و کامل به شمار نمی آید .

پروتکل GLBP کمی با پروتکل های دیگر از این دست متفاوت است . به منظور درک آن دو اصطلاح وجود دارد که باید به توضیح آنها پرداخت .
Active Virtual Gateway) AVG) (دروازه مجازی فعال) و Active Virtual Forwarder) AVF) (فرستنده مجازی فعال)
AVG یا همان دروازه مجازی فعال مسئول مدیریت ترافیک به همه دیوایس های فرستنده مجازی فعالی است(AVF)که با پروتکل GLBP پیکربندی شده اند. این کار از طریق کنترل پروسه ARP صورت می پذیرد. یکی از اولین وظایف دروازه مجازی فعال (AVG) مسئولیت آدرس آیپی های مجازی می باشد وسپس به هر دیوایسی با پیکربندی GLBP یک مک آدرس مجازی اختصاص می دهد . وقتی که پیام ARP توسط دروازه مجازی فعال(AVG) مشاهده می شود این دروازه پاسخ می دهد و این مک آدرس های مجازی را در یک فرمت راند رابین (Round-Robin) توزیع می کند .
با این شیوه هر فرستنده مجازی فعال (AVF) با مقدار محدودی از ترافیک از دیوایس های درخواست کننده دسترسی اختصاص می یابد .

هنگامی که تصمیم می گیرید که از چه نوعی از پروتکل FHRP استفاده کنید , اولین کاری که باید کرد این است که می خواهید از چه تولید کننده تجهیزاتی برای دیوایس های خود استفاده کنید . چونکه HSRP و GLBP هر دو پروتکل های اختصاصی سیسکو هستند مسلما اولین محدودیت همین است که تجهیزات به کار رفته بایستی سیسکو باشد . از طرف دیگر VRRP استاندارد به کار رفته در برندهای دیگر تجهیزات¬ است که توسط طیف وسیعی از برندها پشتیبانی می شود .

منبع : نت آموز

1,249
۱ دیدگاه
۲۹ خرداد ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم

دیدگاه کاربران