کنسول مدیریتی ویندوز سرور

ویندوز سرور دارای قابلیت های فراوانی می باشد این دسته از قابلیت ها یک سری ابزار مدیریتی می شود . این ابزار کمک می کند که شما به راحتی بتوانید سیستم خود را مدیریت نمایید ، مهم ترین وظیفه در هنگام پیاده سازی این می باشد که پس از پیاده سازی شما باید به مدیران بعدی هم امکانات دهید این امکانات مدیریتی از راه دور در کنسول مدیریت می شود .(کنسول مدیریتی ویندوز سرور)

*
از جمله این اهداف قبل از راه اندازی سیتم  :
۱٫پیکربندی اتصال به شبکه
۲٫تنظیم منطقه زمانی
۳٫فعال کردن از راه دور ریموت دکستاپ
۴٫تغییر نام کامپیوتر
۵٫اضافه کردن دامنه

*
استفاده از ابزار رابط گرافیکی
در این قسمت ما شاهد مدیریت کامل سیستم می باشیم .توسط این کنسول ما می توانیم به راحتی سیستم را مدیریت نماییم.کنسول جزء مواردی است که نیاز به رابط گرافیکی دارد و بدون رابط گرافیکی نمی توان ان را مشاهده کرد .
نکته : در حالتcoreما نمی توانیم از این قسمت استفاده نماییم.

*

کنسول مدیریتی ویندوز سرور*

قبل از هر کاری باید وضعیت سیستم شما در قسمت IPمشخص شود .در این قسمت شما باید به صورت دستی وارد نمایید یا باید ازDHCP آی پی بگیرد ، اگر از DHCP استفاده می نمایید.باید IPسیستم خود را در DHCPرزرو نمایید .
ولی اگر به صورت دستی پیکربندی می کنید باید IPخود را در قسمت کنترل پنل در بخش شبکه در قسمت TCP/IPV4اقدام به ست کردن IP نمائید.
در قسمت دوم باید زمان سیستم را تنظیم نمایید .این قسمت یکی از مهم ترین قسمت های پیاده سازی می باشد . شما با رفتن به قسمت تنظیمات سیستم به راحتی میتوانید ساعت سیستم خود را تنظیم نمایید . با این کار تمام قوانین و مقرارت بر اساس ساعت درست پیکربندی شود .در صورتی که ساعت شما اشتباه باشد تمام ابزار های مدیریتی شما با مشکل رو به رو می شود .

*
قسمت مهم بعدی انتخاب یک نام مناسب برای سیستم خودتان می باشد . نام فعلی قرار گرفته شده مناسب برای ادمین شبکه نمی باشد . در انتخاب نام سرور دقت لازم را به عمل اورید .
برای این کار با زدن دکمه های لوگو و PUSE BREAK شما می توانید به راحتی از قسمت ADVANCE SYSTEM SETTING  در سربرگ COMPUTER NAMEنام سیستم مورد نظر را تغییر می دهید .در قسمت دوم همین سربرگ ان را JOIN DOMINEمیکنید .

علیرضا اربابی

دانشجوی مدیریت گردشگری ، علاقه مند به اینترنت ، شبکه و تجارت الکترونیک !