کنسول ها در MMC – قسمت دوم

معرفی console به نام Device Manager:

لیست قطعات سخت‌افزاری سیستم را نمایش میدهد ضمن اینکه میتوان وضعیت صحت یا عدم صحت عملکرد یک قطعه را بررسی کرد.
Storage: سیستم شامل سه منبع اساسی است: حافظه اصلی(Ram)، دیسک سخت و پردازش ها، که باید کارایی آنها را کنترل کرد.
Removable Storage: وضعیت درایوهای قابل حمل و نقل مثل CDROM و DVDROM و یا Zip Drive ها که مشابه هارد دیسک ولی قابل حمل ونقل هستند را نمایش میدهد.
مشاهده تمام Device ها در Device Manager
Device هايي که مورد استفاده قرار نمي گيرند ولي در سيستم نصب شده اند بطور معمول در Device Manager نشان داده نمي شوند .از طريق اين ويژگي مي توانيد اين Device ها را مشاهده کنيد. كليد زير را دنبال كنيد:

HKEYLOCALMACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\
Environment

يک مقدار String جديد ايجاد کرده و نام DEVMGRSHOWNONPRESENT_DEVICES را به آن بدهيد. سپس مقدار آن را برابر با تعداد اسناد اخيري کنيد که مايل به نشان دادن آنها هستيد.

معرفی console به نام Computer Management:

مديريت کامپيوتر
این ابزار امکان انجام وظایف نگهداری کامپیوتر را فراهم میکند.از طریق آن میتوان سه ناحیه سیستم کامپیوتری را مدیریت کرد: System Tools و Storage و Services And Applications. ضمناً میتوان سیستمهای دیگر موجود در شبکه را نیز مدیریت کرد که برای انجام این کار، در داخل برنامه، بر روی Computer And Management کلیک راست کرده و Connect To Another Computer را انتخاب کنید. چنانچه نام کامپیوتر دیگر را نمیدانید بر روی Browse کلیک کنید تا کلیه کامپیوترهای شبکه نمایش داده شوند. هنگام اتصال به یک کامپیوتر دیگر،موجودیتهای اصلی همچنان نمایش داده میشوند اما در زیرپوشه‌ها تغییراتی رخ میدهد. ضمناً بطور مثال از Disk Defragmenterبرای درایو کامپیوتر دیگر نمیتوان استفاده کرد.

System Tools: شامل ابزارهای پیکربندی و نگهداری سیستم است.

معرفی console به نام Shared Folders:

منابع که بر روی شبکه بین کاربران به اشتراک میگذاریم را از طریق این Snap-In کنترل میکنیم. شامل موارد زیر است:

Shares: نشان‌دهنده‌ی درایوهای اشتراکی و تعداد اتصالات کاربران به آنهاست. انواع اشتراک‌ها عبارتند از: پوشه‌هایی که خود ویندوز به طور پیش فرض بین کاربران به اشتراک گذارده است و منابعی که مدیریت آنها را به اشتراک گذارده که همراه یک علامت$ نمایش داده میشوند.

Sessions: نام و تعداد افرادی که به سیستم متصل هستند را نمایش میدهد ضمن اینکه هر یک از قسمتهای آن شامل تعداد فایلهای باز شده توسط هر فرد و مدت زمان اتصال و بیکاری میباشد. در این قسمت میتوان به جلسه کاری( اتصال) یک کاربر پایان داد( با کلیک راست کردن روی نام وی و انتخاب Close Session) اما بهتر است قبل از انجام این کار برای کاربر یک پیغام هشداردهنده ارسال کنیم: روی نام Computer Management کلیک راست کرده و All Tasks> Send Console Message.

Open Files: میتوان لیست فایهای مشترک را بررسی کرد. اگر روی نام فایلی علامت قفل باشد به این معنی است که فایل بین دو یا چند کاربر مشترک است ولی امکان کار همزمان روی فایل را ندارند. میتوان فایلهای مشترک را نیز بست.

Local Users And Groups: لیست کاربران و گروههای تعریف شده را نمایش میدهد. از طریق قسمت Users میتوان کاربر جدید تعریف کرد. میدانید که تعریف کاربر یا حساب کاربری از طریق اپلت User Accounts در Control Panel هم امکان پذیر است. برای تعریف کاربر در قسمت Users روی نام پوشه کلیک راست کرده و New User را انتخاب کرده و مشخصات کاربر را تعریف کنید. سپس بعد از زدن دکمه‌ی Create و ایجاد کاربر روی نام آن کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. در این قسمت میتوان گروهی که کاربر به آن تعلق خواهد داشت و مسیر ایجاد فایل Profile کاربر را تعیین کرد. Profile دربردارنده‌ی تنظیمات Login کاربر است.

ضمن اینکه میتوان کاربران موجود را در این قسمت غیرفعال کرد یا امکان تغییر رمزعبور را از کاربر گرفت.

Performance Logs And Alerts: جهت ردگیری کارایی سیستم و تنظیم هشدارهایی که هنگام کاهش فضای دیسک سخت ویا کارایی یک موضوع نمایش داده شوند استفاده میشود.

معرفی console به نامEvent Viewer:

با هر بار راه‌اندازی ویندوز، این ابزار به‌روز می‌شود و کلیه‌ی رخدادهای سیستم را ثبت میکند. این رخدادها شامل وقایع برنامه‌های کاربردی(Application)،وقایع سرویس‌های سیستم(System) و رخدادهای امنیت سیستم(Security) میباشند. در واقع هر یک از این بخش‌ها یک فایلLog جداگانه هستند. در این فایلها سه سطح ردگیری ثبت می‌شوند که با دابل کلیک بر روی هر قسمت آنها را در پانل سمت راست مشاهده می‌کنید: اطلاعات(Information)،هشدار(Warning) و خطا(Error).

پیامهای Information: شامل رخدادهای عادی و نه چندان جدی مثل شروع یا پایان اجرای یک برنامه هستند.

پیامهایWarning: شامل هشدارهای نه چندان جدی هستند مثلا اگر نصب یک برنامه یا یک قسمت از ویندوز موفقیت آمیز نباشد یک هشدار در اینLog درج میشود.

پیامهای Error:حاوی رویدادهای بحرانی هستند که باید فوراً به آنها رسیدگی شود.

برای هر یک از اطلاعات فوق شرح مختصری آمده که آنچه باید به آن توجه کرد ستون Source است که منبع ایجاد پیام را تعیین میکند. هر یک از پیامها را که باز کنید جزئیات آن نمایش داده میشود،به همراه دکمه‌ی Copy که متن پیام را در Clipboard کپی میکند.

بهترین راه برای ردیابی عیبهای جاری سیستم این است که یک بار کلیه فایلهای Log را که در Event Viewer هستند پاک کنیم، به طور مثال برای پاک کرد Log مربوط به Application، روی نام Application کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید، در پنجره‌ی باز شده دکمه‌ی Clear Log را بزنید. سپس سیستم را Reset کنید و مجدداً رخدادهای Event Viewer را بررسی کنید تا مطمئن شوید که رخدادهای جدید را بررسی میکنید.
نکته: فایل Log یک فایل متنی‌ست که وقایع یک عمل خاص را ثبت میکند بطور مثال هنگام کار کاربران شبکه روی کامپیوترServer فایلهای Log از جزئیات عملکرد آنها ثبت میشود که مدیر شبکه را از فعالیتهای کاربران مطلع میکند. پسوند این فایلها Txt یا Log است که فایلهای Log ویندوز را میتوان در پوشه‌ی Windows یا شاخه‌ی Program Files پیدا کرد. مسلماً فایلهایی که در نامشان کلمه‌یError یا Warning آمده از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

معرفی console به نام: Services:

لیست سرویسهای موجود بر روی سیستم به همراه وضعیت هر سرویس است. کاربر میتواند یک سرویس را به دلخواه اجرا کند یا به اجرای آن پایان بدهد.

معرفی console به نام: Disk Defragmenter

داده های دیسک سخت را تشخیص داده و به کاهش هزینه های کارکرد فیزیکی دستگاه مثل هد کمک میکند.

Disk Management: در این قسمت می توان پارتیشن جدید ایجاد کرد،نام حرف یک درایو را تغییر داد،درایوی را فرمت کرد و وضعیت درایو را بررسی کرد.
Services And Applications:

معرفی console به نام کنسول:ip security policy management

چگونه آي پي خود را بدون نرم افزار مخفي كنيم.
براي اينكه آي پي خود را از ديد كاربران ديگر مخفي كنيم ،به هيچ نرم افزاري نياز نداريد كافيست:
1-وارد منوي stsrt شويد و در run تايپ كنيد mmc
2-از كادر تبادلي ظاهر شده از منوي فايل گزينه add/remove snap –in را انتخاب كنيد
3- گزينه ip security policy management را add كرده
4-finish كرده و بعد close و بعد ok
5-حلا گزينه انتخاب شده به قسمت consol root اضافه شده يك بار كليك كرده تا رنگ آن سبز رنگ شود .حالا كافيست از منوي file گزينه save را زده.
خوب حالا تمام مراحل انجام شده و آي پي شما از ديد هكرها مخفي مي شود
ip security policy management مخفف :
Internet Protocol Security (IPSec) Administration. Manage IPSec policies for secure communication with other computers.
Portions of IPSec and related services were jointly developed by Microsoft Corporation and Cisco Systems, Inc.

معرفی console به نام: Component Services

ترکيب کننده سرويسها
اين گزينه نيز در مواردي به كار مي رود كه سرويس هاي كامپيوتري را تركيب مي كند
Component Services (COM+) management tool.

معرفی console به نام: Indexing Service:

در پس زمینه ی ویندوز محتوایت دیسک سخت را کنترل میکند و هر زمان که کاربر نیاز به خواندن اطلاعاتی از روی هارد داشته باشد وارد عمل میشود و به تسریع یافتن اطلاعات کمک میکند.

معرفی console به نام: Local Users And Groups:

Local Users And Groups: لیست کاربران و گروههای تعریف شده را نمایش میدهد. از طریق قسمت Users میتوان
کاربر جدید تعریف کرد. میدانید که تعریف کاربر یا حساب کاربری از طریق اپلت User Accounts در Control Panel
هم امکان پذیر است. برای تعریف کاربر در قسمت Users روی نام پوشه کلیک راست کرده و New User را انتخاب کرده و
مشخصات کاربر را تعریف کنید. سپس بعد از زدن دکمه‌ی Create و ایجاد کاربر روی نام آن کلیک راست کرده و Properties
را انتخاب کنید. در این قسمت میتوان گروهی که کاربر به آن تعلق خواهد داشت و مسیر ایجاد فایل Profile کاربر را تعیین
کرد. Profile دربردارنده‌ی تنظیمات Login کاربر است.
ضمن اینکه میتوان کاربران موجود را در این قسمت غیرفعال کرد یا امکان تغییر رمزعبور را از کاربر گرفت.

معرفی console به نام: Performance Logs And Alerts:

جهت ردگیری کارایی سیستم و تنظیم هشدارهایی که هنگام کاهش فضای دیسک سخت ویا
کارایی یک موضوع نمایش داده شوند استفاده میشود..

معرفی console به نام: Removable Storage:

وضعیت درایوهای قابل حمل و نقل مثل CDROM و DVDROM و یا Zip Drive ها که
مشابه هارد دیسک ولی قابل حمل ونقل هستند را نمایش میدهد.

معرفی کنسول:security configuration and analysis

security configuration and analysis اين گزينه خط مشي امنيتي كامپيوتر شما را براي هماهنگ شدن با خط مشي الگو تغيير مي دهد.خط مشي هاي گروهي از يك خصلت موروثي برخوردارند.
اين گزينه نيز تنظيبمات جاري و هم تنظيمات الگو را نمايش مي دهد كه ليستي از الگوها خواهد بود.

معرفی console به نام: disk management

در اين قسمت مي توان پارتيشن جديد ايجاد كرد نام حرف يك درايو را تغيير داد يا درايوي را فرمت كرد و وضعيت درايو را بررسي كرد

معرفی کنسول:link to web address

بعد از انتخاب اين گزينه يك نوار منو ظاهر شده كه ما مي توانيم آدرس وب مورد نظر را وارد كنيم در صورتي كه آدرس را حفظ نبوديم از گزينه browse كمك ميگيريم و آدرس را به add list اضافه مي كنيم و بعد از انتخاب هر چند گزينه دلخواه finish كرده و ميتوانيم از همان كنسول كه آدرس هاي وب انتخاب كرده از آنها استفاده كنيم .

معرفی console به نام: folder

بعد از انتخاب اين گزينه ما ميتوانيم تمامي يا قسمتي از كنسولهاي ديگر را داخل اين كنسول foldr بگذاريم در واقع مي توانيم كنسولها را گروه بندي كنيم.

نکته : ابزار هایی که به Console اضافه می کنیم متعلق به کامپیوتر خودمان هستند و به وسیله ی آنها می توانیم یکسری عملیات روی کامپیوتر خودمان انجام دهیم ، ولی در شبکه می توانیم در محیط شبکه ابزار های کامپیوتر های موجود در شبکه را به Console اضافه و به صورت Remote یا از راه دور عملیاتی را روی کامپیوتر دیگر انجام دهیم .

 

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم