۸۰۲٫۱۱ad – قسمت دوم

جنجال سرعت‌

همان‌طور كه شبكه‌هاي4G  سريع‌تر و بهتر از شبكه‌هاي 3G  هستند، استاندارد 802.11ac نيز سريع‌تر و راحت‌تر از استاندارد 802.11n است. اولين تفاوت اساسي اين دو استاندارد در سرعت انتقال اطلاعات است. حداكثر سرعت در استاندارد 802.11n برابر 450 مگابيت است؛ در حالي كه كمترين سرعت در استاندارد 802.11ac  كه تجهيزات كنوني از آن بهره مي‌برند يك گيگابيت است و در اين استاندارد پيش‌بيني شده است كه سرعت 7 گيگابيت هم برآورده شود. بنابراين به قول عاشقان خودرو نمي‌توان اين مقايسه را مشابه مقايسه دو خودرو پورشه و فورد دانست كه يك روز يكي بهتر از ديگري و فردا برعكس است؛ بلكه در وضعيت كنوني استاندارد 802.11ac بهتر است. علت اختلاف سرعت دو استاندارد مورد بحث در اين است كه استاندارد 802.11n حداكثر مي‌تواند از پهناي‌ باند 150 مگابيت بر ثانيه براي انتقال اطلاعات به يك دستگاه ديگر استفاده كند، در حالي كه اين وضعيت براي استاندارد 802.11ac برابر 433 مگابيت بر ثانيه است. همچنين استاندارد 802.11n حداكثر مي‌تواند از ۳ كانال به طور همزمان استفاده كند كه در نتيجه آن حداكثر سرعت 450 مگابیت بر ثانيه به دست خواهد آمد؛ اما در استاندارد 802.11ac قابليت استفاده از 8 كانال گنجانده شده است كه در نتيجه سرعتي حدود 3.5 گيگابيت بر ثانيه خواهد داشت.

wifi

ممكن است برخي كاربران بگويند كه سرعت‌ چند صد مگابيتي براي ما كفايت مي‌كند و نياز به سرعت چند گيگابيتي نداريم. در جواب بايد گفت در حال حاضر درست است، اما به زودي براي استفاده از هر چيزي حتي تماشاي ویدئو يا پخش موزيك از طريق بلندگو به اتصال‌هاي سريع بي‌سيم نياز خواهيد داشت؛ همچنين سرويس‌هاي Cloud زيادي مانند Skype، Dropbox، Google Drive وICoud  روي اينترنت ارائه شده‌اند كه براي استفاده از آن‌ها به سرعت بيشتري نياز داريد. اگر از محصولات اپل استفاده مي‌كنيد، اين شركت هر چيزي را منوط به اتصال به iTunes كرده است كه سرعت‌هاي زيادي مي‌طلبد. شبكه‌هاي تلويزيوني اينترنتي، ويديوكنفرانس‌هاي آنلاين، برنامه‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي، موسيقي‌ و كنفرانس وب همگي به پهناي باند زيادي نياز دارند و در سال‌هاي آتي اين سرويس‌ها بيش از 90 درصد از حجم ترافيك روي وب را به خود اختصاص مي‌دهند. بنابراين به استقبال سرعت بيشتر رفتن يك انتخاب نيست؛ بلكه ضرورتي اجتناب‌ناپذير است كه دير يا زود گريبان‌گير شما خواهد شد.

v     عامل برتري ديگري از 802.11ac :

استاندارد 802.11n مي‌تواند از دو فركانس 2.4 و 5گيگاهرتز استفاده كند؛ ولي كمتر ديده شده كاربري از فركانس 5 گيگاهرتز استفاده كند. در استاندارد 802.11ac ديگر خبري از فركانس 2.4 گيگاهرتز نيست و فقط مي‌توان از فركانس 5 گيگاهرتز -البته در حال حاضر؛ زيرا در آينده فركانس‌هاي جديدتري مانند 6 گيگاهرتز هم معرفي مي‌شوند- استفاده كرد كه پهناي‌باند بهتري داشته و مسافت‌هاي بيشتري را تحت پوشش قرار مي‌دهد و برد شبكه‌هاي بي‌سيم افزايش مي‌يابد. به طور واضح فركانس 5 گيگاهرتز براي محيط هاي نامساعد جوي يا ساختماني و شركت‌هايي كه بايد شبكه را ميان چندين طبقه تقسيم كنند، استفاده می‌شود. زيرا مي‌تواند سيگنال‌هايي قوي‌تر از روتر به دستگاه‌هاي مختلف ارسال کند. در فركانس 2.4 گيگاهرتز با وجود دو، سه مانع ديوارمانند شبكـه به‌شدت ضعيف شده و كارايـي پاييني خواهد داشت. اما در ايـن شرايط فركانـس 5 گيگاهرتز مي‌تواند عملكرد بهتـري داشته باشد. تياگو رودريگــز(Tiago Rodrigues)، مدير برنامه‌هاي شركت Wireless Broadband Alliance يا WBA در اين‌باره مي‌گويد: «چيزي كه من در آينده مي‌بينم اين است كه استاندارد 802.11ac مي‌تواند پازلي از يك فناوري باشد كه مي‌توان در هر مكان خاصي مانند سالن‌هايي وسيع با تعداد زياد كاربر يا مراكز پرجمعيت از آن استفاده كرد.

براي مثال، شهر نیویورک براي استفاده از اين استاندارد مناسب است. اين استاندارد پوشش‌دهي بسيار خوبي دارد. اين فاكتور نه به خاطر پهناي‌ باند بلكه به خاطر فراهم كردن سرعت بيشتر در مكان‌هاي عمومي و بزرگ بسیار مفيد است». يكي ديگر از مزاياي فركانس 5‌گيگاهرتز عدم هم‌پوشاني و تداخل كانال‌ها است؛ زيرا تعداد كانال‌ها به نسبت 13 كانال تعريف شده قابل استفاده در فركانس 2.4 گيگاهرتز بیشتر است كه امكان تداخل كانال‌ها را براي روترهاي بي‌سيم همسايه به شدت كاهش مي‌دهد. در استاندارد 802.11ac علاوه بر پهناي باند 20 و 40 مگاهرتز از پهناي باندهاي 80 و 160 مگاهرتز نيز استفاده مي‌شود. يكي از دلايل سرعت بيشتر روي اين استاندارد نيز به خاطر اين پهناي‌ باندها است. همين موضوع يكي ديگر از فاكتورهاي كارايي بهتر استاندارد 802.11ac است. در حالي كه در استاندارد 802.11n نياز به شناسايي كانال‌هاي كم مصرف و تنظيم دستگاه‌هاي بي‌سيم روي آن كانال وجود دارد. جالب است بدانيد استاندارد 802.11ac موجب افزايش طول عمر باتري نيز مي‌شود؛ چون بيشتر اوقات در دستگاه‌هاي همراه آنتن‌دهي ضعيف انرژي زيادي از دستگاه مصرف مي‌كند و دستگاه مدام براي دريافت يا ارسال سيگنال‌ها بايد انرژي مصرف كند؛ اما در استاندارد جديد از آنجا كه آنتن‌دهي كيفيت بهتري دارد، طول عمر باتري نيز بيشتر مي‌شود. فلسفه اين پارامتر همانند پردازنده‌هاي Core شركت اينتل است.

هم پوشاني در فرکانس 5GHz

بسياري از کاربران تصور مي کنند که فقط استاندارد 802.11ac از فرکانس 5GHz  استفاده مي کند. در صورتي که براي نخستين بار از فرکانس 5GHz در استاندارد 802.11n استفاده شده است و از سال 2010  محصولات شبکه بي سيم با استاندارد 802.11n و پشتيباني از دو فرکانس 2.4و5GHz وارد بازار شدند. اما عموم کاربران اين استاندارد را با فرکانس معروف 2.4GHz مي شناسند و استفاده مي کنند. بنابراين ممکن است دو استاندارد رايج شبکه هاي بي سيم در فرکانس 5GHz هم پوشاني داشته باشند. اما در پهناي باند و تعداد آن با يکديگر متفاوت هستند. جدول زير اين موضوع را به خوبي نشان مي دهد. به همين خاطر است که  در فرکانس 5GHz هم پوشاني ميان کانال ها کمتر اتفاق مي افتد.

پهناي باند

تعداد کانال ها در آمريکا

تعداد کانال ها در انگليس

20MHz

21

16

40MHz

9

7

80MHz

4

3

180Mhz

2

2

516
۰
۷ اردیبهشت ۹۳

فرزانه تقدیسی

کارشناس ارشد هوش مصنوعی - پس از اتمام دوره Elastix & MCSE & CCNA & CCNP و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم